Prečo sme pozvali Rasťa Demeša?

Dokázal vybudovať úspešnú slovenskú firmu, včas rozpoznať, kedy ju je dobré predať a dokázal to urobiť tak, že môže spolu so svojimi partnermi slúžiť ako vzor pre mnohých iných majiteľovHovorí sa tomu “umenie odísť”.

(Podcast s Rasťom Demešom môžete počúvať napríklad aj TU.)

S pánom Demešom som sa stretol pracovne, v prvej polovici desiatych rokov. Firma DELUX prežívala v tom čase mimoriadne turbulentné obdobie, keď sa do popredia z pohľadu exekutívneho riadenia firmy stále viac dostával francúzsky investor, firma Descours & Cabaud. Pán Demeš napriek tomu, že spolu s ďalšími spoločníkmi DELUX-u predali svoje podiely francúzskej firme, zostával naďalej v top exekutívnej pozícii s tým, že v horizonte niekoľkých rokov plánoval svoj exit. A s tým súvisela aj naša spolupráce, keď mojou úlohou bolo zrealizovať mini audit manažérov na prvom stupni riadenia a dať mu nezávislú spätnú väzbu o ich manažérskom potenciály.

Zadanie si logicky vyžadovalo pomerne intenzívnu komunikáciu medzi nami dvomi a rád konštatujem, aj s odstupom niekoľkých rokov, že to bola veľmi korektná a konštruktívna komunikácia. Určite plánujem tejto téme venovať v podcaste náležitý priestor. Príbeh firm DELUX j v mnohom inšpiratívny dodnes, či už v jeho “slovenskej ére”, ako aj v jeho súčasnej “francúzskej” perióde.

Počas jednej z mojich návštev “ve Vráblech” mi ukázal úplne nový areál vinárenského podniku v Tajnej, ktorý v tom čase postupne naberal obrátky a ktorý sa stal jeho ďalšou pracovnou zastávkou. Kam sa dostali pri napĺňaní tohto sna, na toto sa určite budem pýtať.

Ďalšou zaujímavou aktivitou pána Demeša je “rozbehnutie” portálu www.jaspravim.sk, na ktorom si môže návštevník alebo návštevníčka nájsť dodávateľa najrozmanitejších druhov prác. Vidím, že portál funguje, ako sa mu celkovo darí, bude tiež jednou z tém podcastu, ktorý budeme nahrávať koncom septembra a “von” sa dostane začiatkom októbra.